Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Justin Gumy, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

Titular Bishop of Olba


Events

DateAgeEventTitle
12 Nov 1866BornAvry sur Matran
12 Jun 189225.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
10 Mar 192154.3AppointedBishop of Port Victoria o Seychelles
18 Sep 192154.8Ordained BishopBishop of Port Victoria o Seychelles
9 Jan 193467.2ResignedBishop of Port Victoria o Seychelles
9 Jan 193467.2AppointedTitular Bishop of Olba
27 Apr 194174.5DiedBishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

MicroData Summary for Louis-Justin Gumy:
Bishop Louis-Justin Gumy O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

  • a priest for 48.9 years
  • a bishop for 19.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013