Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ernest Louis Joye, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

Titular Bishop of Raphia


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1880BornMontagny-le-Ville, Switzerland
7 Jul 191232.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
31 May 193353.1AppointedCoadjutor Bishop of Port Victoria o Seychelles
31 May 193353.1AppointedTitular Bishop of Ceramus
30 Nov 193353.6Ordained BishopTitular Bishop of Ceramus
9 Jan 193453.7SucceededBishop of Port Victoria o Seychelles
4 Jun 193656.1ResignedBishop of Port Victoria o Seychelles
4 Jun 193656.1AppointedTitular Bishop of Raphia
4 Oct 196282.5DiedBishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

MicroData Summary for Ernest Louis Joye:
Bishop Ernest Louis Joye O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1933, Number 84

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013