Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luiz Roberto Gomes de Arruda, T.O.R. †

Deceased

Prelate Emeritus of Guajará-Mirim, Rondonia


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1914BornSão Luiz de Cáceres
29 Jun 194531.0Ordained PriestPriest of Third Order Regular of St. Francis of Penance
24 Apr 196449.8AppointedCoadjutor Prelate of Guajará-Mirim, Rondonia, Brazil
12 Mar 196651.7SucceededPrelate of Guajará-Mirim, Rondonia, Brazil
23 Mar 196651.8AppointedTitular Bishop of Feradi Minus
15 Aug 196652.2Ordained BishopTitular Bishop of Feradi Minus
26 May 197863.9ResignedTitular Bishop of Feradi Minus
3 Nov 197864.4ResignedPrelate of Guajará-Mirim, Rondonia, Brazil
6 Dec 200389.5DiedPrelate Emeritus of Guajará-Mirim, Rondonia, Brazil

MicroData Summary for Luiz Roberto Gomes de Arruda:
Bishop Luiz Roberto Gomes de Arruda T.O.R. (born , died ) Prelate Emeritus of Guajará-Mirim

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013