Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Göbl

Deceased

Auxiliary Bishop of Augsburg

Titular Bishop of Sinope


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1851BornWinklhart
29 Jun 187726.1Ordained PriestPriest of München und Freising {Munich}, Germany
189139.6IncardinatedPriest of Augsburg, Germany
28 Feb 191159.8AppointedAuxiliary Bishop of Augsburg, Germany
28 Feb 191159.8AppointedTitular Bishop of Sinope
2 Apr 191159.9Ordained BishopTitular Bishop of Sinope
15 Feb 191664.7DiedAuxiliary Bishop of Augsburg, Germany

MicroData Summary for Peter Göbl:
Bishop Peter Göbl (born , died ) Auxiliary Bishop of Augsburg

  • a priest for 38.6 years
  • a bishop for 4.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013