Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Joseph Geay

Deceased

Bishop Emeritus of Laval

Titular Bishop of Samos


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1845BornSaint-Symphorien-Sur-Coise
22 May 186924.2Ordained PriestPriest
30 May 189651.2SelectedBishop of Laval, France
25 Jun 189651.3ConfirmedBishop of Laval, France
6 Sep 189651.5Ordained BishopBishop of Laval, France
30 Aug 190459.5ResignedBishop of Laval, France
10 Jun 190661.2AppointedTitular Bishop of Samos
14 Nov 191974.7DiedBishop Emeritus of Laval, France

MicroData Summary for Pierre-Joseph Geay:
Bishop Pierre-Joseph Geay (born , died ) Bishop Emeritus of Laval

  • a priest for 50.5 years
  • a bishop for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 580

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013