Catholic-Hierarchy DC

Bishop Miguel Angel García y Aráuz

Deceased

Bishop Emeritus of Jalapa


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1911BornGuatemala
6 Jan 193927.2Ordained PriestPriest of Guatemala
16 May 194432.6AppointedAuxiliary Bishop of Guatemala
16 May 194432.6AppointedTitular Bishop of Sophene
3 Sep 194432.9Ordained BishopTitular Bishop of Sophene
30 Apr 195139.6AppointedBishop of Jalapa, Guatemala
29 Jan 198775.3RetiredBishop of Jalapa, Guatemala
28 Dec 200392.2DiedBishop Emeritus of Jalapa, Guatemala

MicroData Summary for Miguel Angel García y Aráuz:
Bishop Miguel Angel García y Aráuz (born , died ) Bishop Emeritus of Jalapa

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 59.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 42
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013