Catholic-Hierarchy DC

Bishop Simon Michael Fung Kui Heong

Deceased

Bishop of Kota Kinabalu, Malaysia


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1931Born
29 Dec 196332.5Ordained PriestPriest of Kota Kinabalu, Malaysia
29 Aug 197544.2AppointedVicar Apostolic of Kota Kinabalu, Malaysia
29 Aug 197544.2AppointedTitular Bishop of Catabum Castra
14 Nov 197544.4Ordained BishopTitular Bishop of Catabum Castra
31 May 197644.9AppointedBishop of Kota Kinabalu, Malaysia
16 Nov 198554.4DiedBishop of Kota Kinabalu, Malaysia

MicroData Summary for Simon Michael Fung Kui Heong
Bishop Simon Michael Fung Kui Heong (born , died ) Bishop of Kota Kinabalu

EventPlace
Birth PlaceSandakan

  • a priest for 21.8 years
  • a bishop for 10.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast