Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Finoja

Deceased

Bishop Emeritus of Catanzaro, Italy

Titular Bishop of Flaviopolis


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1843Born
22 Dec 186623.8Ordained PriestPriest
19 Sep 189956.5AppointedCoadjutor Bishop of Catanzaro, Italy
19 Sep 189956.5AppointedTitular Bishop of Ascalon
8 Oct 189956.6Ordained BishopTitular Bishop of Ascalon
2 Jun 190057.2SucceededBishop of Catanzaro, Italy
6 Dec 190663.7ResignedBishop of Catanzaro, Italy
6 Dec 190663.7AppointedTitular Bishop of Flaviopolis
15 Mar 191572.0DiedBishop Emeritus of Catanzaro, Italy

MicroData Summary for Luigi Finoja
Bishop Luigi Finoja (born , died ) Bishop Emeritus of Catanzaro

EventPlace
Birth PlaceNapoli, Archdiocese of Napoli {Naples}
Ordained BishopSt. Pierre aux Liens, Roma, Diocese of Roma {Rome}
Death PlaceNapoli, Archdiocese of Napoli {Naples}

  • a priest for 48.2 years
  • a bishop for 15.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 125, and Page 191
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1899, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Jun 2017