Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Battista Cardinal Casali del Drago

Deceased

Titular Patriarch of Constantinople

Cardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria


Events

DateAgeEventTitle
30 Jan 1838Born
22 Dec 186022.8Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
29 Nov 189557.8AppointedTitular Patriarch of Constantinople
8 Dec 189557.8Ordained BishopTitular Patriarch of Constantinople
18 Jun 189961.3Elevated to Cardinal
22 Jun 189961.3AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Vittoria
17 Mar 190870.1DiedTitular Patriarch of Constantinople

MicroData Summary for Giovanni Battista Casali del Drago
Giovanni Battista Cardinal Casali del Drago (born , died ) Titular Patriarch of Constantinople

EventPlace
Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained PriestRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained BishopChapel of the Choir, St. Peter's, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)Campo Verano, Cemetery, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 47.2 years
  • a bishop for 12.2 years
  • a cardinal for 8.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Jun 1899
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 224, and Page 51
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1895, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Jun 2017