Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Ferrofino

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Ecuador

Titular Archbishop of Zenopolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1912BornAlessandria
22 Sep 193422.5Ordained PriestPriest of Alessandria (della Paglia), Italy
8 Feb 196047.9AppointedApostolic Nuncio to Haiti
28 Oct 196149.6AppointedTitular Archbishop of Zenopolis in Isauria
26 Nov 196149.7Ordained BishopTitular Archbishop of Zenopolis in Isauria
3 Nov 196553.6AppointedApostolic Nuncio to Ecuador
29 Sep 197058.5ResignedApostolic Nuncio to Ecuador
20 Dec 201098.8DiedApostolic Nuncio Emeritus to Ecuador

MicroData Summary for Giovanni Ferrofino:
Archbishop Giovanni Ferrofino (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Ecuador

  • a priest for 76.2 years
  • a bishop for 49.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015