Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emilio Ferrais

Deceased

Archbishop of Catania


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1869BornVerona
11 Apr 191142.0AppointedAuxiliary Bishop of Catania, Italy
11 Apr 191142.0AppointedTitular Bishop of Lystra
21 May 191142.2Ordained BishopTitular Bishop of Lystra
12 Dec 192556.7AppointedCoadjutor Archbishop of Catania, Italy
22 Jun 192859.2AppointedTitular Archbishop of Petra in Palaestina
7 Dec 192859.7SucceededArchbishop of Catania, Italy
23 Jan 193060.8DiedArchbishop of Catania, Italy

MicroData Summary for Emilio Ferrais:
Archbishop Emilio Ferrais (born , died ) Archbishop of Catania

  • a bishop for 18.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1911, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013