Catholic-Hierarchy DC

Angelo Cardinal Felici

Deceased

President Emeritus of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”

Cardinal-Priest of Santi Biagio e Carlo ai Catinari


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1919BornSegni, Italy
4 Apr 194222.7Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
22 Jul 196748.0AppointedTitular Archbishop of Caesariana
22 Jul 196748.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Netherlands
24 Sep 196748.2Ordained BishopTitular Archbishop of Caesariana
13 May 197656.8AppointedApostolic Nuncio to Portugal
27 Aug 197960.1AppointedApostolic Nuncio to France
28 Jun 198868.9AppointedCardinal-Deacon of Santi Biagio e Carlo ai Catinari
28 Jun 198868.9Elevated to Cardinal
1 Jul 198868.9AppointedPrefect of the Congregation for the Causes of Saints
13 Jun 199575.9RetiredPrefect of the Congregation for the Causes of Saints
16 Dec 199576.4AppointedPresident of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”
9 Jan 199979.5AppointedCardinal-Priest of Santi Biagio e Carlo ai Catinari
13 Apr 200080.7RetiredPresident of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”
17 Jun 200787.9DiedPresident Emeritus of the Pontifical Commission “Ecclesia Dei”

MicroData Summary for Angelo Felici:
Cardinal Angelo Felici (born , died ) President Emeritus of “Ecclesia Dei”

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 39.7 years
  • a cardinal for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 189, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013