Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Thomas Victor Dolinay

Deceased

Archbishop of Pittsburgh (Ruthenian), Pennsylvania


Events

DateAgeEventTitle
24 Jul 1923BornUniontown
16 May 194824.8Ordained PriestPriest
28 Jun 197652.9AppointedAuxiliary Bishop of Passaic (Ruthenian), New Jersey, USA
28 Jun 197652.9AppointedTitular Bishop of Thyatira
23 Nov 197653.3Ordained BishopTitular Bishop of Thyatira
3 Dec 198158.4AppointedBishop of Van Nuys (Ruthenian), California, USA
9 Mar 198258.6InstalledBishop of Van Nuys (Ruthenian), California, USA
19 Feb 199066.6AppointedCoadjutor Archbishop of Pittsburgh (Ruthenian), Pennsylvania, USA
16 May 199167.8SucceededArchbishop of Pittsburgh (Ruthenian), Pennsylvania, USA
12 Jun 199167.9InstalledArchbishop of Pittsburgh (Ruthenian), Pennsylvania, USA
13 Apr 199369.7DiedArchbishop of Pittsburgh (Ruthenian), Pennsylvania, USA

MicroData Summary for Thomas Victor Dolinay:
Archbishop Thomas Victor Dolinay (born , died ) Archbishop of Pittsburgh

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 16.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013