Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe di Girolamo

Deceased

Bishop Emeritus of Lucera

Titular Archbishop of Marcianopolis


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1872BornVallecorsa
21 Apr 192047.5AppointedBishop of Lucera, Italy
27 Jun 192047.7Ordained BishopBishop of Lucera, Italy
1 Jan 194168.2ResignedBishop of Lucera, Italy
1 Jan 194168.2AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
28 Oct 194472.1DiedBishop Emeritus of Lucera, Italy

MicroData Summary for Giuseppe di Girolamo:
Archbishop Giuseppe di Girolamo (born , died ) Bishop Emeritus of Lucera

  • a bishop for 24.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1920, Number 38
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 231

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013