Catholic-Hierarchy DC

Bishop Virgílio de Pauli

Deceased

Bishop of Campo Mourão, Parana


Events

DateAgeEventTitle
28 May 1923BornAraraquara
8 Dec 195027.5Ordained PriestPriest of São Carlos, Sao Paulo, Brazil
8 May 198157.9AppointedBishop of Campo Mourão, Parana, Brazil
29 Jun 198158.1Ordained BishopBishop of Campo Mourão, Parana, Brazil
21 Feb 199975.7DiedBishop of Campo Mourão, Parana, Brazil

MicroData Summary for Virgílio de Pauli:
Bishop Virgílio de Pauli (born , died ) Bishop of Campo Mourão

  • a priest for 48.2 years
  • a bishop for 17.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013