Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignacio de Alba y Hernández

Deceased

Bishop Emeritus of Colima


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1890BornSan Juan de los Lagos
28 Oct 191525.0Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
29 Apr 193948.5AppointedCoadjutor Bishop of Colima, México
29 Apr 193948.5AppointedTitular Bishop of Algiza
28 May 193948.6Ordained BishopTitular Bishop of Algiza
30 Jun 194958.7SucceededBishop of Colima, México
25 Jul 196776.7RetiredBishop of Colima, México
25 Jul 196776.7AppointedTitular Bishop of Thucca in Mauretania
18 Jan 197685.2ResignedTitular Bishop of Thucca in Mauretania
26 May 197887.6DiedBishop Emeritus of Colima, México

MicroData Summary for Ignacio de Alba y Hernández:
Bishop Ignacio de Alba y Hernández (born , died ) Bishop Emeritus of Colima

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 39.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013