Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Dalvit, F.S.C.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of São Mateus, Espirito Santo

Titular Bishop of Munatiana

Auxiliary Bishop of Belo Horizonte, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1919BornPressano di Pavia, Italy
10 Apr 194323.6Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
9 May 195939.7AppointedBishop of São Mateus, Espirito Santo, Brazil
29 Jun 195939.8Ordained BishopBishop of São Mateus, Espirito Santo, Brazil
14 May 197050.7ResignedBishop of São Mateus, Espirito Santo, Brazil
14 May 197050.7AppointedTitular Bishop of Sullectum
16 Mar 197151.5ResignedTitular Bishop of Sullectum
5 Oct 197354.1AppointedAuxiliary Bishop of Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
5 Oct 197354.1AppointedTitular Bishop of Munatiana
17 Jan 197757.3DiedBishop Emeritus of São Mateus, Espirito Santo, Brazil

MicroData Summary for José Dalvit:
Bishop José Dalvit F.S.C.J. (born , died ) Bishop Emeritus of São Mateus

  • a priest for 33.8 years
  • a bishop for 17.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 60
  • ab/3s84: Acta Apostolicae Sedis, Volume 62, Page 540

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013