Catholic-Hierarchy DC

Bishop Biagio d’Agostino

Deceased

Bishop Emeritus of Vallo di Lucania


Events

DateAgeEventTitle
4 May 1896BornTermoli
3 Apr 192629.9Ordained PriestPriest of Termoli, Italy
15 Dec 195155.6AppointedAuxiliary Bishop of Termoli, Italy
15 Dec 195155.6AppointedTitular Bishop of Citium
3 Feb 195255.7Ordained BishopTitular Bishop of Citium
14 May 195458.0AppointedBishop of Gallipoli, Italy
24 Feb 195659.8AppointedBishop of Vallo di Lucania, Italy
26 Oct 197478.5RetiredBishop of Vallo di Lucania, Italy
26 Mar 198487.9DiedBishop Emeritus of Vallo di Lucania, Italy

MicroData Summary for Biagio d’Agostino:
Bishop Biagio d’Agostino (born , died ) Bishop Emeritus of Vallo di Lucania

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013