Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Albert Thomas Daeger, O.F.M. †

Deceased

Archbishop of Santa Fe, New Mexico


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1872BornSaint Ann, IN
25 Jul 189624.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
10 Mar 191947.0AppointedArchbishop of Santa Fe, New Mexico, USA
7 May 191947.2Ordained BishopArchbishop of Santa Fe, New Mexico, USA
2 Dec 193260.7DiedArchbishop of Santa Fe, New Mexico, USA

MicroData Summary for Albert Thomas Daeger:
Archbishop Albert Thomas Daeger O.F.M. (born , died ) Archbishop of Santa Fe

  • a priest for 36.4 years
  • a bishop for 13.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013