Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Patrick H. Cronin, S.S.C.M.E. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro


Events

DateAgeEventTitle
30 Nov 1913BornMoneygall, Ireland
21 Dec 193724.1Ordained PriestPriest of Missionary Society of St. Columban
24 May 195541.5AppointedPrelate of Ozamis, Philippines
24 May 195541.5AppointedTitular Bishop of Ubaza
25 Sep 195541.8Ordained BishopTitular Bishop of Ubaza
13 Oct 197056.9AppointedArchbishop of Cagayan de Oro, Philippines
5 Jan 198874.1RetiredArchbishop of Cagayan de Oro, Philippines
19 Feb 199177.2DiedArchbishop Emeritus of Cagayan de Oro, Philippines

MicroData Summary for Patrick H. Cronin:
Archbishop Patrick H. Cronin S.S.C.M.E. (born , died ) Archbishop Emeritus of Cagayan de Oro

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 35.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 86

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 Jun 2014