Catholic-Hierarchy DC

Bishop Christian Vicente Fernandez Noel

Deceased

Bishop Emeritus of Talibon, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
17 Nov 1937Born
19 Mar 196123.3Ordained PriestPriest
1 Oct 198143.8AppointedAuxiliary Bishop of Cagayan de Oro, Philippines
1 Oct 198143.8AppointedTitular Bishop of Thuccabora
30 Nov 198144.0Ordained BishopTitular Bishop of Thuccabora
6 Sep 198648.8AppointedBishop of Talibon, Philippines
3 Jun 201476.5RetiredBishop of Talibon, Philippines
26 Nov 201780.0DiedBishop Emeritus of Talibon, Philippines

MicroData Summary for Christian Vicente Fernandez Noel
Bishop Christian Vicente Fernandez Noel (born , died ) Bishop Emeritus of Talibon

EventPlace
Birth PlaceAsturias
Death PlacePerpetual Succour, Hospital, Cebu City, Archdiocese of Cebu

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Jun 2014
  • mn: CB, 21 Jul 2015
  • d: CB, 25 Nov 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.7, 12 Sep 2017; Data: 27 Nov 2017