Catholic-Hierarchy DC

Bishop Philip Côté, S.J. †

Deceased

Bishop of Xuzhou [Süchow], China

Apostolic Administrator of Kinmen or Quemoy Islands and Matzu


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1895Born
191620.0ProfessedMember of Society of Jesus
15 Aug 192731.6Ordained PriestPriest of Society of Jesus
18 Jun 193539.4AppointedVicar Apostolic of Süchow [Xuzhou], China
18 Jun 193539.4AppointedTitular Bishop of Polystylus
29 Sep 193539.7Ordained BishopTitular Bishop of Polystylus
11 Apr 194650.2AppointedBishop of Xuzhou [Süchow], China
25 Sep 196872.7AppointedApostolic Administrator of Kinmen or Quemoy Islands and Matzu, Taiwan
16 Jan 197074.0DiedBishop of Xuzhou [Süchow], China

MicroData Summary for Philip Côté
Bishop Philip Côté S.J. (born , died ) Bishop of Xuzhou [Süchow]

EventPlace
Birth PlaceLawrence, MA, Archdiocese of Boston, Massachusetts, USA
Ordained BishopSüchow, Vicariate Apostolic of Süchow [Xuzhou]
Death PlaceTaiwan

  • a priest for 42.4 years
  • a bishop for 34.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1935, Number 76
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 1, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast