Catholic-Hierarchy DC

Bishop Cipriano Cassini, S.J. †

Deceased

Bishop of Bengbu [Pengpu, Peng-Fou]


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1894BornPerinaldo, Italy
191116.2ProfessedMember of Society of Jesus
30 Jul 192631.8Ordained PriestPriest of Society of Jesus
23 Dec 193642.2AppointedVicar Apostolic of Pengpu [Bengbu], China
23 Dec 193642.2AppointedTitular Bishop of Drivastum
11 Apr 193742.5Ordained BishopTitular Bishop of Drivastum
11 Apr 194651.5AppointedBishop of Bengbu [Pengpu, Peng-Fou], China
11 Jun 195156.7DiedBishop of Bengbu [Pengpu, Peng-Fou], China

MicroData Summary for Cipriano Cassini:
Bishop Cipriano Cassini S.J. (born , died ) Bishop of Bengbu [Pengpu, Peng-Fou]

  • a priest for 24.8 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015