Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicolás Corona y Corona

Deceased

Bishop of Papantla, Puebla


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1877BornAguacapán
1 Feb 190123.4Ordained PriestPriest
11 Dec 192245.3AppointedBishop of Papantla, Puebla, México
28 Jan 192345.4Ordained BishopBishop of Papantla, Puebla, México
15 Jul 192345.8InstalledBishop of Papantla, Puebla, México
8 Jan 195072.3DiedBishop of Papantla, Puebla, México

MicroData Summary for Nicolás Corona y Corona:
Bishop Nicolás Corona y Corona (born , died ) Bishop of Papantla

  • a priest for 48.9 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013