Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Celestino Annibale Cattaneo, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Eritrea

Titular Archbishop of Sebastopolis in Abasgia


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1864BornDesio, Italy
19 Dec 188622.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
24 Mar 192561.2AppointedVicar Apostolic of Eritrea
30 Mar 192561.2AppointedTitular Bishop of Busiris
19 Apr 192561.2Ordained BishopTitular Bishop of Busiris
3 Mar 193672.1ResignedVicar Apostolic of Eritrea
3 Mar 193672.1AppointedTitular Archbishop of Sebastopolis in Abasgia
15 Feb 194682.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Eritrea

MicroData Summary for Celestino Annibale Cattaneo:
Archbishop Celestino Annibale Cattaneo O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Eritrea

  • a priest for 59.2 years
  • a bishop for 20.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013