Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raúl Arsenio Casado

Deceased

Archbishop Emeritus of Tucumán


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1929BornSalta
20 Dec 195223.3Ordained PriestPriest of Salta, Argentina
14 May 197545.7AppointedAuxiliary Bishop of Salta, Argentina
14 May 197545.7AppointedTitular Bishop of Tacapae
16 Aug 197546.0Ordained BishopTitular Bishop of Tacapae
7 Jul 198353.9AppointedBishop of Jujuy, Argentina
21 Aug 198354.0InstalledBishop of Jujuy, Argentina
15 Jun 199464.8AppointedArchbishop of Tucumán, Argentina
18 Sep 199465.1InstalledArchbishop of Tucumán, Argentina
8 Jul 199969.9ResignedArchbishop of Tucumán, Argentina
20 Jul 201080.9DiedArchbishop Emeritus of Tucumán, Argentina

MicroData Summary for Raúl Arsenio Casado:
Archbishop Raúl Arsenio Casado (born , died ) Archbishop Emeritus of Tucumán

  • a priest for 57.5 years
  • a bishop for 34.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015