Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis John Doyle, M.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sideia, Papua New Guinea

Titular Bishop of Árd Carna


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1897Born
30 Nov 192629.1Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
18 May 195153.6AppointedPrefect of Samarai, Papua New Guinea
11 Nov 195659.0AppointedTitular Bishop of Onuphis
11 Nov 195659.0AppointedVicar Apostolic of Samarai, Papua New Guinea
25 Feb 195759.3Ordained BishopTitular Bishop of Onuphis
15 Nov 196669.1AppointedBishop of Sideia, Papua New Guinea
7 Mar 197072.4ResignedBishop of Sideia, Papua New Guinea
7 Mar 197072.4AppointedTitular Bishop of Árd Carna
4 Nov 197376.0DiedBishop Emeritus of Sideia, Papua New Guinea

MicroData Summary for Francis John Doyle
Bishop Francis John Doyle M.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Sideia

EventPlace
Birth PlaceNoorat, Australia
Ordained BishopOur Lady of the Sacred Heart, Church, Randwick, Archdiocese of Sydney, Australia

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/obp: Le Petit Episcopologe, Issue 112, Additions/Corrections (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 12, Number 647

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 2 Jun 2020

Quantcast