Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Annibale Bugnini, C.M. †

Deceased

Apostolic Pro-Nuncio to Iran

Titular Archbishop of Diocletiana


Events

DateAgeEventTitle
14 Jun 1912BornCivitella del Lago
26 Jul 193624.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
5 May 196956.9AppointedSecretary of the Congregation for Divine Worship
6 Jan 197259.6AppointedTitular Archbishop of Diocletiana
13 Feb 197259.7Ordained BishopTitular Archbishop of Diocletiana
4 Jan 197663.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iran
3 Jul 198270.1DiedApostolic Pro-Nuncio to Iran

MicroData Summary for Annibale Bugnini:
Archbishop Annibale Bugnini C.M. (born , died ) Apostolic Pro-Nuncio of Iran

  • a priest for 45.9 years
  • a bishop for 10.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013