Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-André Boyer, M.E.P. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}

Titular Bishop of Myrina


Events

DateAgeEventTitle
18 Jun 1824BornAix-en-Provence, France
14 Jun 185127.0Ordained PriestPriest
1854¹29.5ProfessedPriest of La Société des Missions Etrangères
13 Apr 188661.8AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}, China
13 Apr 188661.8AppointedTitular Bishop of Myrina
15 Aug 188662.2Ordained BishopTitular Bishop of Myrina
8 Mar 188762.7DiedCoadjutor Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Joseph-André Boyer:
Bishop Joseph-André Boyer M.E.P. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}

  • a priest for 35.7 years
  • a bishop for .6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 399

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013