Catholic-Hierarchy DC

Bishop Constant Dubail, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}

Titular Bishop of Bolina


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1838BornDorans, France
1858¹19.9ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
21 Dec 186123.9Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
23 May 187941.3AppointedVicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}, China
23 May 187941.3AppointedTitular Bishop of Bolina
9 Nov 187941.7Ordained BishopTitular Bishop of Bolina
7 Dec 188749.8DiedVicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Constant Dubail:
Bishop Constant Dubail M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Manchuria {Manciuria}

  • a priest for 26.0 years
  • a bishop for 8.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 152

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013