Catholic-Hierarchy DC

Bishop Augusto Beuzeville Ferro

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Piura, Peru

Titular Bishop of Cures Sabinorum


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1932Born
22 Dec 195624.7Ordained PriestPriest of Lima, Peru
12 Apr 197341.0AppointedAuxiliary Bishop of Lima, Peru
12 Apr 197341.0AppointedTitular Bishop of Cures Sabinorum
15 Jul 197341.3Ordained BishopTitular Bishop of Cures Sabinorum
31 Aug 199058.4AppointedAuxiliary Bishop of Piura, Peru
15 Jun 200472.2ResignedAuxiliary Bishop of Piura, Peru
12 Aug 200472.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Piura, Peru

MicroData Summary for Augusto Beuzeville Ferro
Bishop Augusto Beuzeville Ferro (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Piura

EventPlace
Birth PlaceLima, Archdiocese of Lima
Ordained BishopCathedral, Lima, Archdiocese of Lima

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 23, Number 1,292

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast