Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bruno Bertagna

Deceased

Vice President Emeritus of the Pontifical Council for Legislative Texts

Titular Archbishop of Drivastum


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1935BornTiedoli di Borgo Val di Taro, Italy
23 May 195923.6Ordained PriestPriest
15 Dec 199055.1AppointedTitular Bishop of Drivastum
6 Jan 199155.2Ordained BishopTitular Bishop of Drivastum
19 Dec 199459.1AppointedSecretary of the Pontifical Council for the Interpretation of Legislative Texts
15 Feb 200771.3AppointedTitular Archbishop of Drivastum
15 Feb 200771.3AppointedVice President of the Pontifical Council for Legislative Texts
12 Oct 201075.0RetiredVice President of the Pontifical Council for Legislative Texts
31 Oct 201378.0DiedVice President Emeritus of the Pontifical Council for Legislative Texts

MicroData Summary for Bruno Bertagna:
Archbishop Bruno Bertagna (born , died ) Vice President Emeritus of Legislative Texts

  • a priest for 54.4 years
  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 15 Feb 2007
  • r: Annuario Pontificio, Year 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 125, Number 11,307
  • d: CB, 31 Oct 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015