Catholic-Hierarchy DC

Ottavio Cardinal Bandini

Deceased

Archbishop Emeritus of Fermo

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1558BornFlorence
29 Jun 159536.7AppointedArchbishop of Fermo, Italy
5 Jun 159637.6Elevated to Cardinal
21 Jun 159637.7AppointedCardinal-Priest of Santa Sabina
25 Jun 159637.7Ordained BishopArchbishop of Fermo, Italy
10 Apr 160647.5ResignedArchbishop of Fermo, Italy
16 Sep 161556.9AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
27 Mar 162162.4AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
16 Sep 162465.9AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
7 Sep 162667.9AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
1 Aug 162970.8DiedArchbishop Emeritus of Fermo, Italy

MicroData Summary for Ottavio Bandini:
Cardinal Ottavio Bandini (born , died ) Archbishop Emeritus of Fermo

  • a bishop for 33.1 years
  • a cardinal for 33.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 5 Jun 1596
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 188
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 34, Number 171

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013