Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aristides de Araújo Porto

Deceased

Bishop of Montes Claros


Events

DateAgeEventTitle
5 Oct 1882BornSão João Nepomuceno
16 Jul 190522.8Ordained PriestPriest
8 May 193148.6AppointedCoadjutor Bishop of Montes Claros, Brazil
8 May 193148.6AppointedTitular Bishop of Theveste
30 Aug 193148.9Ordained BishopTitular Bishop of Theveste
20 Jul 194360.8SucceededBishop of Montes Claros, Brazil
7 Apr 194764.5DiedBishop of Montes Claros, Brazil

MicroData Summary for Aristides de Araújo Porto:
Bishop Aristides de Araújo Porto (born , died ) Bishop of Montes Claros

  • a priest for 41.7 years
  • a bishop for 15.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013