Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ludovico Alvares de Figueiredo

Deceased

Archbishop of São Salvador da Bahia, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1670³Born
21 Dec 169828.2Ordained DeaconDeacon
26 Dec 169828.2Ordained PriestPriest
5 Oct 171645.9AppointedAuxiliary Bishop of Braga, Portugal
5 Oct 171645.9AppointedTitular Bishop of Verinopolis
30 Nov 171646.1Ordained BishopTitular Bishop of Verinopolis
21 Feb 172554.3AppointedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
28 Aug 173564.8DiedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ludovico Alvares de Figueiredo
Archbishop Ludovico Alvares de Figueiredo (born , died ) Archbishop of São Salvador da Bahia

EventPlace
Birth PlaceSão Martinho de Mateus de Vila Real, Portugal
Ordained BishopGraca, Convent, Lisboa, Patriarchate of Lisboa {Lisbon}, Portugal

  • a priest for 36.6 years
  • a bishop for 18.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 342, and Page 411
  • b/c2+: CB, 16 Jun 2013
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1716, Number 28
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 44, Number 2,952
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 60, Number 4,519

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast