Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maximilien Albert, S.M.A. †

Deceased

Vicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}

Titular Bishop of Hadriani ad Olympum


Events

DateAgeEventTitle
17 Aug 1866BornNuremberg, Germany
14 Jul 188922.9Ordained PriestPriest of Society of African Missions
16 Sep 189529.1AppointedPrefect of Costa d’Oro {Gold Coast}, Ghana
27 May 190134.8AppointedTitular Bishop of Hadriani ad Olympum
27 May 190134.8AppointedVicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}, Ghana
21 Jul 190134.9Ordained BishopTitular Bishop of Hadriani ad Olympum
15 Dec 190337.3DiedVicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}, Ghana

MicroData Summary for Maximilien Albert:
Bishop Maximilien Albert S.M.A. (born , died ) Vicar Apostolic of Costa d’Oro {Gold Coast}

  • a priest for 14.4 years
  • a bishop for 2.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 77
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1901, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 9 Sep 2014