Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andraos Abouna

Deceased

Curial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)

Titular Bishop of Hirta


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1943BornBedare/Zakho
5 Jun 196623.2Ordained PriestPriest of Baghdad (Chaldean), Iraq
6 Nov 200259.6AppointedCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
6 Nov 200259.6AppointedTitular Bishop of Zenobias
6 Jan 200359.8Ordained BishopTitular Bishop of Zenobias
Sep 200461.4AppointedTitular Bishop of Hirta
27 Jul 201067.3DiedCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Andraos Abouna:
Bishop Andraos Abouna (born , died ) Curial Bishop of Babylon {Babilonia}

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 7.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Number 14,308
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013