Catholic-Hierarchy DC

Russian Federation

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
3 Jan 1946 Archbishop Tadeusz KondrusiewiczArchbishop Emeritus of Minsk-Mohilev, Belarus
2 Sep 1947 Archbishop Antonio MenniniOfficial of the Secretariat of State, Roman Curia
10 Jun 1952 Archbishop Ivan JurkovičPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
1 Jul 1952 Archbishop Celestino MiglioreApostolic Nuncio to France
4 Oct 1952 Bishop Joseph Werth, S.J.Bishop of Trasfigurazione a Novosibirsk
5 Nov 1952 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk
6 Aug 1953 Bishop Jerzy Mazur, S.V.D.Bishop of Ełk, Poland
5 Jan 1955 Archbishop Giovanni d’AnielloApostolic Nuncio to Russian Federation
8 Aug 1960 Archbishop Paolo Pezzi, F.S.C.B.Archbishop of Madre di Dio a Mosca (Moscow)
17 Aug 1961 Bishop Clemens PickelBishop of San Clemente a Saratov
27 May 1973 Bishop Nicolai Gennadevich Dubinin, O.F.M. Conv.Auxiliary Bishop of Madre di Dio a Mosca (Moscow)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.4, 28 Mar 2020; Data: 15 Jan 2021

Quantcast