Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincent Michael Rizzotto

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Galveston-Houston, Texas, USA

Titular Bishop of Lamasba


Events

DateAgeEventTitle
9 Sep 1931Born
26 May 195624.7Ordained PriestPriest of Galveston, Texas, USA
22 Jun 200169.7AppointedAuxiliary Bishop of Galveston-Houston, Texas, USA
22 Jun 200169.7AppointedTitular Bishop of Lamasba
31 Jul 200169.8Ordained BishopTitular Bishop of Lamasba
6 Nov 200675.1RetiredAuxiliary Bishop of Galveston-Houston, Texas, USA
17 Jan 202189.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Galveston-Houston, Texas, USA

MicroData Summary for Vincent Michael Rizzotto
Bishop Vincent Michael Rizzotto (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Galveston-Houston

EventPlace
Birth PlaceHouston, Diocese of Galveston, Texas
Ordained BishopSaint Michael, Church, Houston, Diocese of Galveston-Houston, Texas
Death PlaceHouston, Archdiocese of Galveston-Houston, Texas

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 19.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 6 Nov 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,007
  • d: CB, 17 Jan 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 18 Jan 2021

Quantcast