Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Daniel Rivera Sánchez, M.Sp.S. †

Deceased

Auxiliary Bishop of México, Federal District

Titular Bishop of Aradi


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1955Born
12 Aug 197923.8First VowsMember of Missionaries of the Holy Spirit
14 Sep 198529.9Perpetual VowsMember of Missionaries of the Holy Spirit
5 Sep 198731.8Ordained DeaconDeacon of Missionaries of the Holy Spirit
12 Aug 198832.8Ordained PriestPriest of Missionaries of the Holy Spirit
25 Jan 202064.2AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
25 Jan 202064.2AppointedTitular Bishop of Aradi
19 Mar 202064.4Ordained BishopTitular Bishop of Aradi
18 Jan 202165.2DiedAuxiliary Bishop of México, Federal District

MicroData Summary for Francisco Daniel Rivera Sánchez
Bishop Francisco Daniel Rivera Sánchez M.Sp.S. (born , died ) Auxiliary Bishop of México

EventPlace
Birth PlaceGuadalajara, Archdiocese of Guadalajara, Jalisco
Ordained DeaconErding, Germany
Ordained BishopNuestra Señora de Guadalupe, Basilica, Mexico, Archdiocese of México, Federal District

  • a priest for 32.4 years
  • a bishop for .8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 25 Jan 2020
  • ob/c2: CB, 25 Jan 2020
  • c34: CB, 19 Mar 2020
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 243, Number 20,368
  • d/firs/od: CB, 18 Jan 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 20 Jan 2021

Quantcast