Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eugenio Ravignani

Deceased

Bishop Emeritus of Trieste, Italy


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1932Born
3 Jul 195522.5Ordained PriestPriest of Trieste e Capodistria (Trst i Koper), Italy
7 Mar 198350.1AppointedBishop of Vittorio Veneto, Italy
24 Apr 198350.3Ordained BishopBishop of Vittorio Veneto, Italy
4 Jan 199764.0AppointedBishop of Trieste, Italy
4 Jul 200976.5RetiredBishop of Trieste, Italy
7 May 202087.3DiedBishop Emeritus of Trieste, Italy

MicroData Summary for Eugenio Ravignani
Bishop Eugenio Ravignani (born , died ) Bishop Emeritus of Trieste

EventPlace
Birth PlacePula
Ordained BishopSt. Just, Cathedral, Trieste, Diocese of Trieste
Death PlaceTrieste, Diocese of Trieste

  • a priest for 64.8 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 4 Jul 2009
  • d: CB, 7 May 2020
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 86, Number 7,186

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast