Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Bernard Michel Quélen

Deceased

Bishop Emeritus of Moulins, France


Events

DateAgeEventTitle
29 Nov 1922Born
17 Mar 194623.3Ordained DeaconDeacon of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
29 Jun 194623.5Ordained PriestPriest of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
16 Dec 196846.0AppointedAuxiliary Bishop of Angers, France
16 Dec 196846.0AppointedTitular Bishop of Turres Concordiae
6 Jan 196946.1Ordained BishopTitular Bishop of Turres Concordiae
17 Sep 197451.8AppointedCoadjutor Bishop of Moulins, France
2 Dec 197553.0SucceededBishop of Moulins, France
1 Oct 199875.8RetiredBishop of Moulins, France
20 Jul 200683.6DiedBishop Emeritus of Moulins, France

MicroData Summary for André Bernard Michel Quélen (VIAF: 196176172)
Bishop André Bernard Michel Quélen (born , died ) Bishop Emeritus of Moulins

EventPlace
Birth PlaceBrest, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained DeaconMajor Seminary, Chapel, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained PriestSaint-Corentin, Cathedral, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceMoulins, Diocese of Moulins

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 37.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)
  • od/c01/loc: AJ, 11 Feb 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 15 Feb 2021

Quantcast