Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Peter Takeo Okada

Deceased

Archbishop Emeritus of Tōkyō, Japan


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1941Born
3 Nov 197332.0Ordained PriestPriest of Tōkyō, Japan
15 Apr 199149.4AppointedBishop of Urawa, Japan
16 Sep 199149.8Ordained BishopBishop of Urawa, Japan
17 Feb 200058.3AppointedArchbishop of Tōkyō, Japan
3 Sep 200058.8InstalledArchbishop of Tōkyō, Japan
27 Jul 201371.7AppointedApostolic Administrator of Saitama, Japan
25 Oct 201776.0RetiredArchbishop of Tōkyō, Japan
24 Sep 201876.9CeasedApostolic Administrator of Saitama, Japan
18 Dec 202079.1DiedArchbishop Emeritus of Tōkyō, Japan

MicroData Summary for Peter Takeo Okada (VIAF: 115887198)
Archbishop Peter Takeo Okada (born , died ) Archbishop Emeritus of Tōkyō

EventPlace
Birth PlaceIchikawa
Ordained BishopAuditorium, Akenohoshi (Stella Matutina) Junior College, Urawa, Diocese of Urawa
Death PlaceMedical and Dental University, Hospital, Tōkyō, Archdiocese of Tōkyō

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 29.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 130, Number 11,645
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Deceased Cardinals (back)
  • ab: Bollettino, 27 Jul 2013
  • r: Bollettino, 25 Oct 2017
  • d: CB, 18 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 19 Dec 2020

Quantcast