Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sylvester Carmel Magro, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Benghazi, Libya

Titular Bishop of Saldae


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1941Born
12 Oct 195716.6EnteredMember of Order of Friars Minor
13 Oct 195817.6Temporary VowsMember of Order of Friars Minor
18 Mar 196221.0Solemn VowsMember of Order of Friars Minor
26 Mar 196625.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
10 Mar 199756.0AppointedVicar Apostolic of Benghazi, Libya
10 Mar 199756.0AppointedTitular Bishop of Saldae
11 May 199756.2Ordained BishopTitular Bishop of Saldae
14 Feb 201675.0RetiredVicar Apostolic of Benghazi, Libya
20 Jan 201876.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Benghazi, Libya

MicroData Summary for Sylvester Carmel Magro
Bishop Sylvester Carmel Magro O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Benghazi

EventPlace
Birth PlaceRabat, Archdiocese of Malta
Ordained BishopSaint John, Co-Cathedral, Valletta, Archdiocese of Malta
Death PlaceMater Dei, Hospital, Msida, Archdiocese of Malta

  • a priest for 51.8 years
  • a bishop for 20.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Number 12,998
  • r: CB, 14 Feb 2016
  • d: CB, 20 Jan 2018
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 238, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast