Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Innocenzo Martinelli, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli, Libya

Titular Bishop of Tabuda


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1942Born
28 Jul 196725.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
3 May 198543.2AppointedVicar Apostolic of Tripoli, Libya
3 May 198543.2AppointedTitular Bishop of Tabuda
4 Oct 198543.6Ordained BishopTitular Bishop of Tabuda
5 Feb 201775.0RetiredVicar Apostolic of Tripoli, Libya
30 Dec 201977.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Tripoli, Libya

MicroData Summary for Giovanni Innocenzo Martinelli (VIAF: 263466646)
Bishop Giovanni Innocenzo Martinelli O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli

EventPlace
Birth PlaceEl Khadra
Death PlaceSaccolungo, Italy

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 34.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 5 Feb 2017
  • d: CB, 31 Dec 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast