Catholic-Hierarchy DC

Bishop Martin Laliberté, P.M.E.

Auxiliary Bishop of Québec, Canada

Titular Bishop of Sertei


Events

DateAgeEventTitle
13 Dec 1964 Born
1990²25.0EnteredMember of Société des Missions-Étrangères
22 Jun 199530.5Perpetual VowsMember of Société des Missions-Étrangères
29 Jun 199530.5Ordained DeaconDeacon of Société des Missions-Étrangères
28 Oct 199530.8Ordained PriestPriest of Société des Missions-Étrangères
Jan 2013³48.0AppointedSuperior General of Société des Missions-Étrangères
25 Nov 201954.9AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
25 Nov 201954.9AppointedTitular Bishop of Sertei
29 Dec 201955.0Ordained BishopTitular Bishop of Sertei

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Martin Laliberté
Bishop Martin Laliberté P.M.E. (born ) Auxiliary Bishop of Québec

EventPlace
Birth PlaceCharlesbourg, Archdiocese of Québec
Ordained DeaconMaison Centrale (PME), Chapel, Laval, Archdiocese of Québec
Ordained PriestNotre-Dame des Laurentides, Church, Québec, Archdiocese of Québec
Ordained BishopNotre-Dame de Québec, Cathedral Basilica, Québec, Archdiocese of Québec

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Québec.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 25 Nov 2019
  • pme: CB, 27 Nov 2019
  • b/supg: CB, 2 Dec 2019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Number 20,291

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast