Catholic-Hierarchy DC

Bishop William Lewis Keatinge

Deceased

Vicar Apostolic of Great Britain, Military

Titular Bishop of Metellopolis


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1869Born
27 May 189323.8Ordained PriestPriest of Southwark, England, Great Britain
30 Oct 191748.2AppointedVicar Apostolic of Great Britain, Military
30 Oct 191748.2AppointedTitular Bishop of Metellopolis
25 Feb 191848.5Ordained BishopTitular Bishop of Metellopolis
21 Feb 193464.5DiedVicar Apostolic of Great Britain, Military

MicroData Summary for William Lewis Keatinge
Bishop William Lewis Keatinge (born , died ) Vicar Apostolic of Great Britain, Military

EventPlace
Birth PlaceHackney, London, Archdiocese of Westminster, England
Ordained PriestSan Giovanni in Laterano, Cathedral Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained BishopRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceAshley Gardens, Westminster, London, Archdiocese of Westminster, England
Buried Place (Original)St. Mary, Cemetery, Kensal Green, London, Archdiocese of Westminster, England

  • a priest for 40.7 years
  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1918, Number 13
  • b: Arundel to Zabi, Page 133
  • dp: Le Petit Episcopologe, Issue 227, Additions/Corrections (back)
  • loc: CL, 20 Feb 2018
  • bp: CL, 29 Aug 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast