Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marco Virgilio Ferrari

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Milano {Milan}, Italy

Titular Bishop of Mazaca


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1932Born
28 Jun 195926.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
8 Sep 198754.7AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
8 Sep 198754.7AppointedTitular Bishop of Mazaca
18 Oct 198754.8Ordained BishopTitular Bishop of Mazaca
10 Jan 200976.1RetiredAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
23 Nov 202087.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Milano {Milan}, Italy

MicroData Summary for Marco Virgilio Ferrari
Bishop Marco Virgilio Ferrari (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Milano {Milan}

EventPlace
Birth PlaceBergamo, Diocese of Bergamo
Ordained PriestDuomo, Cathedral, Milano, Archdiocese of Milano {Milan}
Ordained BishopDuomo, Cathedral, Milano, Archdiocese of Milano {Milan}
Death PlaceCassano Magnago

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 10 Jan 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 108, Number 9,513
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 23 Nov 2020

Quantcast