Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Dicaire

Deceased

Auxiliary Bishop of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada

Titular Bishop of Thizica


Events

DateAgeEventTitle
29 Aug 1946Born
20 Jan 197427.3Ordained PriestPriest of Montréal, Québec, Canada
18 Feb 199952.4AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
18 Feb 199952.4AppointedTitular Bishop of Thizica
25 Mar 199952.5Ordained BishopTitular Bishop of Thizica
19 Jun 200457.8AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada
19 Jul 202073.8DiedAuxiliary Bishop of Saint-Jean-Longueuil, Québec, Canada

MicroData Summary for Louis Dicaire
Bishop Louis Dicaire (born , died ) Auxiliary Bishop of Saint-Jean-Longueuil

EventPlace
Birth PlaceMontréal, Archdiocese of Montréal, Québec
Ordained BishopMarie-Reine-du-Monde et Saint-Jacques, Cathedral Basilica, Montréal, Archdiocese of Montréal, Québec
Death PlaceSanta Cabrini, Hospital, Montréal, Archdiocese of Montréal, Québec

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Number 13,493
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 223, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast