Catholic-Hierarchy DC

Bishop Willem Petrus Bartholomaeus Cobben, S.C.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Helsinki, Finland


Events

DateAgeEventTitle
29 Jun 1897Born
19 Apr 192426.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
19 Dec 193336.4AppointedVicar Apostolic of Finland {Finlandia}
19 Dec 193336.4AppointedTitular Bishop of Amathus in Palaestina
19 Mar 193436.7Ordained BishopTitular Bishop of Amathus in Palaestina
25 Feb 195557.6AppointedBishop of Helsinki, Finland
29 Jun 196770.0ResignedBishop of Helsinki, Finland
29 Jun 196770.0AppointedTitular Bishop of Tamagrista
18 Sep 197679.2ResignedTitular Bishop of Tamagrista
27 Jan 198587.5DiedBishop Emeritus of Helsinki, Finland

MicroData Summary for Willem Petrus Bartholomaeus Cobben
Bishop Willem Petrus Bartholomaeus Cobben S.C.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Helsinki

EventPlace
Birth PlaceSittard, Diocese of Roermond, Netherlands
Death PlaceSittard, Diocese of Roermond, Netherlands

  • a priest for 60.7 years
  • a bishop for 50.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1934, Number 20
  • dp: CB, 16 Sep 2019
  • dp: Le Petit Episcopologe, Issue 241, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast